★★★★★ 4.5 91 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.bartels-sloten.nl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Part Number :ND0310A-600-P, ND0310A-600,ND0310A-400-P-1,ND0310A-400,161139-03. Specification: NG 3-3.5 WC grade brass orifice plate, LPG 8-11 WC rated brass orifice plate, 600MM dual wire thermocouple, dual ceramic electrodes. Dual Fuel Pilot ODS Assembly Fits ProCom Vent Free Units. Thermocouple with fast Acting Shutdown Dual Ceramic Electrodes,Dual Fuel Pilot. For vent free Hearth products manufactured by ProCom USA , including Cedar Ridge, Kozy World, Empire Comfort and others Brand. The ND0310A-400-P Dual fuel pilot ODS assembly with 600 mm long thermocouple and ignition leads was used on many Procom vent-free fireplaces, gas log sets, vent-free wall heaters on other vent-free appliances manufactured by Procom USA.
  • Part Number :ND0310A-600-P, ND0310A-600,ND0310A-400-P-1,ND0310A-400,161139-03.
  • This Dual Fuel Pilot has the following Specifications. NG 3-3.5 WC Rated Brass Orifice LP 8-11 WC Rated Brass Orifice 23.62inch/600MM Dual Wire Thermocouple Dual Ceramic Electrodes
Item Weight 5 ounces
Manufacturer BGD
Item model number ND0310A-600 ND0310A-400-P-1
Batteries required No
Product Dimensions 1 x 1 x 1 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
91 ratings | 37 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (76)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)